THE GLOW OF THE SNOWY STAR

 

Za oknem dopiero świta. Cichy tupot psich łap budzi mnie wczesnym rankiem.  Otwieram oczy i widzę znajome uśmiechnięte pyszczki. Codziennie niecierpliwie, acz radośnie merdające ogonami, domagając się uwagi. Pora wstać. Ogrom psiej euforii... a już po chwili wyruszamy na poranny spacer, by wspólnie przywitać każdy nowy dzień... niezmiennie od wielu już lat.

Nasza przygoda z Samoyedami zaczęła się - jak to bywa - od wyjątkowego szczenięcia, które zmieniło nasze życie... Z którym poznawaliśmy blaski i cienie życia z Samoyedem. Z którym stawialiśmy pierwsze kroki w ringach wystawowych podbijając z czasem kolejne europejskie kraje i zdobywając pierwsze Championaty. Z którym stawialiśmy pierwsze kroki w sporcie psich zaprzęgów, udowadniając, że Samoyed to nie tylko piękny towarzysz życia, ale przede wszystkim imponujący pies pracujący. To on pokazał nam, czym jest prawdziwa ludzko - psia przyjaźń. Czym jest bezwarunkowa miłość. Czym jest troska o psa, który jest nie tylko towarzyszem życia, ale przede wszystkim członkiem rodziny. To dzięki niemu ocieraliśmy pierwsze łzy wzruszenia w wyjątkowych wspólnych chwilach i łzy radości ze wspólnych sukcesów. Czasem wielkich, jak sukcesy wystawowe lub ukończona wspólnie trudna trasa podczas zawodów, gdzie pies pomaga pokonać Ci własne słabości. Czasem malutkich, takich jak pierwsza podana na komendę łapka... To dzięki niemu zrozumieliśmy, że życie bez Samoyeda nie jest dla nas. Kwestią czasu byli więc kolejni domownicy. Razem kroczymy przez życie, czerpiąc z niego garściami i sięgając po to, co w ludzko - psim życiu jest najważniejsze - po prostu radość z codzienności.

furio

 

JAK I DLACZEGO?

 

Co jest miarą jakości hodowli ? Ilość wyhodowanych Championów czy zadowoleni wlaściciele, którzy mają u swojego boku wymarzonego, wspaniałego, szczęśliwego towarzysza na długie lata? A może tradycja i nieustanne dążenie do wyhodowania wzorcowego Samoyeda, zarówno pod względem psychiki jak i eksterieru.... My możemy poszczycić się tym wszystkim!
01Domowa hodowla psów rasowych The Glow Of The Snowy Star została założona wiosną 2003 roku przez Mirkę i Jacka Nowaków, kiedy to zakupili pierwsze rasowe psy - w tym Samoyedkę Justi Jarpen - córkę późniejszego Zwycięzcy Świata Weteranów (WDS 2006), która zapoczątkowała wieloletnią miłość do Samoyedów. Justi skradła serca domowników, a rasa Samoyed urzekła rodzinę do tego stopnia, że wkrótce pojawiły się dwie nowe domowniczki - siostry Aria i Aranda ze starej polskiej hodowli "Z Łańcuta". Suczki, które uczestniczyły wielokrotnie w zajęciach integracji z psem w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Miały niesamowite pokłady cierpliwości, dzieci je uwielbiały. Aranda startowała także w zawodach psich zaprzęgów, była też jedną z pierwszych uczestniczek „Pucharu Samoyeda” wraz z Kariną Borkowską, z którą zdobyła później v-ce mistrzostwo Polski w juniorach. 
W latach 2005-2013 hodowla nawiązała współpracę z Iwoną Lenarczyk i dzięki wspólnym poszukiwaniom 16.01.2006 do naszych hodowli dołączył pierwszy samiec rasy Samoyed, importowany ze Szwecji Dragviken’s HANNIBAL OF SAMSON, po domowemu Honey. Okazał się on imponująco wybitnym reproduktorem, silnie przekazującym swoje najlepsze cechy. Na nim postawiliśmy fundamenty swojej hodowli i jego krew płynie w większości wyhodowanych przez nas Samoyedów.  Justi, Aria, Aranda oraz Hanniball, założycielskie Samoyedy hodowli The Glow Of The Snowy Star, pozostawili po sobie mnóstwo wartościowego potomstwa dla polskiej kynologii, ich dzieci i wnuki  są championami wielu krajów.
Wspólnie importowaliśmy jeszcze dwa Samoyedy - samca z Francji - BY ARCTIC CHALLENGE TINY’GLOO Of Winky Bow-Wow (Winky) oraz suczkę ze Słowacji – GLOW ARCTIC STAR Yoshi&Us (Xamba), legendę polskich ringów wystawowych, topową sukę w Europie. Kolejne importy, tym razem z Serbii - Aklaro FAST & FURIOUS (Furio) oraz Słowacji - ARABELA White Beauty Of Svidnik (Arabela), zrobiliśmy już samodzielnie, bogacąc naszą hodowlę o nowe wartościowe linie do dalszej pracy z założonym planem hodowlanym.
Psy są członkami naszej rodziny, dla nich poświęciliśmy swoje życie. Dlatego w naszej hodowli mieszkają zarówno młode psy hodowlane, psy w hodowli nieużywane, jak i grono weteranów, które może liczyć na spokojną psią emeryturę u naszego boku. NIGDY nie pozbywamy się dorosłych psów, które z jakichś p0wodów nie są używane w hodowli - dla każdego z naszych czworonogów jest miejsce w naszym domu do końca życia! 
Właścicielami hodowli są dwie niespokrewnione osoby, stąd hodowla mieści się w dwóch miejscach - Mirka mieszka w Turze pod Bydgoszczą, zaś Paulina w Łaszewie pod Brodnicą. Obie w otoczeniu Samoyedów. Dzięki temu możemy utrzymywać wysoki poziom hodowli otaczając się taką ilością psów, jakiej możemy poświęcić maksimum czasu i zaangażowania. Psy w naszej hodowli mają do dyspozycji duże ogrodzone tereny – pola, łąki, dzięki czemu mogą spędzać czas na bieganiu i zabawie na świeżym powietrzu. 
Założony program hodowlany kontynuujemy dzięki Samoyedom urodzonym z naszym przydomkiem, opartym na zebranym potencjale genetycznym, niosącym krew naszych założycielskich psów oraz importów - starannie wyselekcjonowanych Samoyedów niosących najznakomitsze geny z całego świata.

 

Stawiamy na eksterier, zdrowie i wszechstronność

02W hodowli korzystamy głównie ze sprawdzonych skojarzeń i połączeń genów. Pracujemy przede wszystkim na kolejnych pokoleniach urodzonych u nas - pokoleniach, które doskonale znamy, uzyskując coraz doskonalsze pod względem eksterieru, zdrowia oraz charakteru dalsze generacje samoyedów z naszym przydomkiem. Do kryć wykorzystujemy psy przez nas wyhodowane, nasze wzbogadzające pulę genetyczną importy oraz wybitnych przedstawicieli rasy mieszkających poza granicami Polski. Krycia zagraniczne imponującymi (a przede wszystkim zdrowymi!) reproduktorami wartościowymi dla rasy nie są nam obce. Wyhodowaliśmy w ten sposób grono zdrowych Championów, Interchampionów oraz zwycięzców Best In Show, a psy z naszej hodowli reprezentują zbliżony typ Samoyeda. Wszystkie nasze psy, przed użyciem w hodowli, są badane pod kątem dysplazji bioder i dziedzicznych chorób oczu.  Współpracujemy z wieloma zagranicznymi, doświadczonymi i szanowanymi hodowlami Samoyedów, co pozwala nam na wymianę doświadczeń i wiedzy na arenie międzynarodowej.

Maluchy staramy się dobierać do oczekiwań przyszłego właściciela, jednak ostateczna decyzja należy zawsze do nabywcy.  
Psy z naszej hodowli mieszkają i odnoszą sukcesy wystawowe w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz Azji, trenują sporty, startują w zawodach psich zaprzęgów (także z sukcesami!) i biorą udział w zajęciach dogo/kynoterapeutycznych. Dlatego przy rezerwacji malucha prosimy zaznaczyć, czy piesek ma być pieskiem rodzinnym, wystawowym, sportowym czy też ma brać udział w zajęciach terapeutycznych. Uczciwie pomożemy wytypować z miotu najodpowiedniejsze do danego celu szczenię.
Dla naszych szczeniąt szukamy przede wszystkim kochających domów. Rodzin, które są gotowe spędzić kilkanaście lat życia mając u boku uśmiechniętego Samoyeda. Kariera wystawowa jest decyzją właścicieli - nie ma obowiązku wystawiania na wystawach psa z naszej hodowli!

Od wielu lat współpracujemy z Polskim Towarzystwem Kynoterapeutycznym. W naszej hodowli istnieje możliwość przeprowadzenia testów predyspozycji szczeniąt do kynoterapii/dogoterapii przez doświadczonego i - co istotne - odpowiednio uprawnionego do przeprowadzania tego typu testów Kynoterapeutę. 

03Szczenięta odchowywane są w domu w stałym kontakcie z nami i resztą psiego stadka - towarzyszą nam przy domowych czynnościach.

Maluchy poddawane są "wczesnej neurologicznej stymulacji".

Stosujemy w wychowaniu także zasadę "Złotej 12".

Obie metody ułatwiają naszym szczeniętom start w dorosłe życie, kiedy zamieszkują z nowymi rodzinami.

Każdy szczeniak opuszczający nasz dom nadal pozostaje naszym "dzieckiem", jesteśmy do dyspozycji dla właścicieli naszych psów 24h/7dni w tygodniu. Wszystkie maluchy otrzymują Metrykę ZKwP (uprawniająca do wyrobienia rodowodu), są zaszczepione i odrobaczone (wszystko to jest odnotowane w Książeczce Zdrowia szczeniaczka). 

 

 

 

KIM JESTEŚMY?

 

Pasjonatami, którzy od lat udowadniają, że międzypokoleniowa przyjaźń jest możliwa, a połączenie życiowego doświadczenia i pokory z młodzieńczą werwą i świeżym spojrzeniem może przenosić góry. Na nasze sukcesy od lat składa się praca zespołowa. Wzajemne zrozumienie, wzajemne wsparcie i szacunek oraz wzajemne doświadczenia. 

Właścicielkami hodowli są:

Mirosława Nowak - założycielka hodowli, wielka pasjonatka rasy Samoyed, licencjonowana treserka psów. Promatorka rasy - uczestniczka wielu pokazów psów ras zaprzęgowych, zajęć integracyjnych dzieci z psem w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Aktywny członek Związku Kynologicznego w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Psów Zaprzęgowych Sfora Nakielska. Odznaczona Brązową Odznaką Honorową za działalność na rzecz kynologii. Wspaniale odnajduje się w codziennej opiece nie tylko nad Samoyedami, ale także innymi zwierzętami zamieszkującymi hodowlę. Swoje życie codzienne wśród Samoyedów opisuje na blogu Samoyed i Ja.

 

 mirka3    mirka4    mirka1 

 

Paulina Schoenwald (Adamska) - z wykształcenia Technik Weterynarii, z zamiłowania kynolog. Ukończone liczne kursy i szkolenia z zakresu kynologii - m.in. Kurs Asystencki Związku Kynologicznego w Polsce, Asystent Lekarza Weterynarii, Behawiorysta Psów - poświadczone świadectwami i certyfikatami. Aktywny działacz Związku Kynologicznego w Polsce. W latach 2015-2019 członek Komisji Zaprzęgów Głównej Komisji Szkolenia Psów Związku Kynologicznego w Polsce. Odznaczona Brązową Odznaką Honorową za działalność na rzecz kynologii. Założycielka i właścicielka wortalu wiedzy o rasie Samoyed - www.e-samoyed.pl, autorka licznych artykułów na temat rasy oraz rozdziału na temat Samoyedów w książce "Szpice i Psy w Typie Pierwotnym" wydanej w 2018 roku przez wydawnictwo Kyno. Inicjatorka bezpłatnego wsparcia wystawowego SOS Handling Toruń. Wielka miłośniczka wystaw psów rasowych - w hodowli zajmuje się przygotowaniem do wystaw i handlingiem naszych Samoyedów.


paulina1 psmufka paulina4

 

 

ALE...  nasza pasja nie byłaby możliwa bez zaangażowania naszych bliskich, którzy są równie "zapsieni", jak my!

 

Jacek Nowak - mąż Mirki, licencjonowany kynoterapeuta Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego. Poza hodowlą swą pasję odnalazł także w zawodach psich zaprzęgów i działalności na rzecz kynologii. W roku 2011 został odznaczony brązową Odznaką Honorową Związku Kynologicznego w Polsce za swoje zasługi, w roku 2016 Srebrną Odznaką Honorową, a w roku 2019 najwyższą - Złotą Odznaką Honorową za kontynuowaną działalność. Jest to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane nielicznym kynologom. Aktywnie działa w swoim oddziale w Chojnicach pełniąc przez wiele lat funkcję członka Zarządu Oddziału i stale zajmując stanowisko Kierownika Sekcji V grupy FCI. Został wyróżniony funkcją Przewodniczącego Podkomisji Psów Zaprzęgowych w Głównej Komisji Szkolenia Psów (wcześniej pełnił także funkcję Zastępcy Przewodniczącego oraz Sekretarza Podkomisji na przestrzeni działalności w latach 2010-2019). Od lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Psów Zaprzęgowych „Sfora Nakielska” oraz jest organizatorem zawodów psich zaprzęgów. Wraz z grupą miłośników sportu psich zaprzęgów zapoczątkował w Polsce próby pracy psów zaprzęgowych, prowadzących do uzyskania Working Class Certificate (WCC).

 

jacek3   jacek2   jacek4


Patryk Schoenwald - mąż Pauliny. Z wykształcenia mgr inż. Zootechnik, Pedagog. Licencjonowany kynoterapeuta Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego z doświadczeniem w dogoterapii. W CV także przygoda w roli wykładowcy na kierunku weterynaryjnym. Na co dzień Inspektor Weterynarii. Specjalista z zakresu żywienia zwierząt. Z zamiłowania biegacz, stąd wielka sympatia do sportu psich zaprzęgów, a szczególnie Canicrossu. Uczestnik wyścigów psich zaprzęgów w tejże dyscyplinie - z pierwszymi osiągnięciami. Trener naszych Samoyedków. 

 

patryk1  patryk2  patryk3


Kamila Adamska - wykształcenie w toku :) najmłodszy członek Snowy Starowego teamu, nie znaczy, że najmniej istotny. Trenerka naszych Samoyedków. Miłośniczka sportu zaprzęgowego - licencjonowana Maszerka Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów w dyscyplinach canicross oraz zaprzęgi. Uparcie twierdzi, że nie sztuka wygrywać na najszybszych rasach, więc użera się z Samoyedami, próbując wycisnąć z nich maksimum. Czasem z sukcesami. Aktywny członek Związku Kynologicznego w Polsce, w latach 2017-2019 Sekretarz Komisji Zaprzęgów w Głównej Komisji Szkolenia Psów.
Montażysta filmów na naszym kanale na YouTube -> Snowy Star Samoyeds oraz prowadząca facebookowy fanpage Typical Samoyed ukazujący prawdziwe, mniej poważne, oblicze naszych Samoyedków.

 

kamila1  kamila2  kamila3

Nie ma możliwości nabycia w naszej hodowli szczeniąt bez rodowodu! 
Nie ma obowiązku pokazywania na wystawach psów z rodowodem!
Rodowód jest gwarancją pochodzenia psa i tego, że z białej kulki wyrośnie prawdziwy Samoyed.

 

Życzymy miłego przeglądania treści strony!

* The Glow Of The Snowy Star Team *


* * *

 

Nasze psy są badane pod kątem dysplazji bioder i łokci przez lek. wet. Macieja Gogulskiego w Przychodni Weterynaryjnej Gogulscy w Borówcu k. Poznania.
Zdrowie oczu naszych psów oceniają i poświadczają certyfikatami okuliści lek. wet. Piotr Dąbrowski z Poznania (ESVO) oraz dr wet. Przemysław Bryła z Warszawy (EESVO).gogulscydabrowskibryla

 

  Wszystkie psy w naszej hodowli chipujemy mikrochipami Safe Animal

safe animal 600x100