WIEDZA

 

 

Polecana literatura i internetowe źródła wiedzy
>> czytaj więcej <<

 

 

O RASIE 

Wszystkie poniższe artykuły są naszego autorstwa - © Paulina Adamska, The Glow Of The Snowy Star Samoyeds.
Zabraniamy kopiowania ich treści bez naszej wiedzy i zgody!

 zanim02ZANIM KUPISZ SAMOYEDA...

Jakie było Twoje pierwsze wrażenie przy spotkaniu z przedstawicielem rasy Samoyed? "Wygląda jak misiek", "jaki słodki!", "pewnie trzeba go ciągle czesać!", "chmurka!" - takie komentarze zazwyczaj słyszą właściciele Samoyeda. Patrzysz na ten uśmiechnięty pyszczek i masz wrażenie, że widzisz uroczą przytulankę i nierealnym wydaje się, by taki niedźwiadek mógł mieć jakieś wady. A jednak - w tym słodkim uśmiechniętym psiaku drzemią mniej lub bardziej denerwujące wady, na które należy się przygotować, zanim podejmie się decyzję o zakupie słodkiej białej kuleczki.

>> czytaj więcej <<

 

 

broadway winnieDLACZEGO SAMOYED Z HODOWLI ZKWP?

 

Cudownie, zdecydowaliśmy się na zakup samoyeda! Marzymy oczywiście o pięknym samoyedku, mądrym, o charakterze typowo samojedowym i przede wszystkim zdrowym. O psie, który będzie nam towarzyszyć przez kilkanaście lat życia, na którego będziemy patrzeć codziennie przez kilkanaście lat i którego charakter będzie towarzyszyć nam dzień w dzień – przez kolejnych kilkanaście lat życia psa. Marzymy o szczenięciu, z którego wyrośnie piękny, dostojny samoyed jak z obrazka… a nie tylko biały kundelek przypominający rasę… Jako miłośnik zwierząt, a psów w szczególności, nie chcesz przykładać ręki do procederu pseudohodowli w Polsce… Jak ugryźć temat zakupu samoyeda, by wyjść naprzeciw marzeniom, zamiast strzelić sobie w stopę?

>> czytaj więcej <<

 

 

 

 

historyHISTORIA RASY SAMOYED

 

Ludy Samoyede znani byli ze swoich białych psów - biełków (bjelkiers). (...) Z czasem [psy] zaczęły ciągnąć ładunki i sanie. Później okazało się, że pasienie udomowionych reniferów stało się czymś dla nich naturalnym. Bjelkier mógł więc polować, ciągnąć, pasać stada - sprawdzał się we wszystkim i miał z tego satysfakcję. (...) W czasie XVII i XVIII wieku Rosjanie rozpoczęli odkrywanie Syberii i uznali zalety bjelkiers. (...) Jednak reputacja wśród badaczy dopiero miała osiągnąć punkt kulminacyjny.

 

>> czytaj więcej <<

 

 

1284205WZORZEC RASY SAMOYED

 

Aktualny wzorzec FCI nr 212 - SAMOYED (Samoiedskaïa Sabaka) + ilustracje wyjaśniające.

TŁUMACZENIE: Olga Jakubiel.
POCHODZENIE: Północna Rosja i Syberia.
PATRONAT: Nordic Kennel Union (NKU).
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 07. 10.2019.
UŻYTKOWOŚĆ: Pies zaprzęgowy i do towarzystwa.
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 1 Nordyckie psy zaprzęgowe. Bez prób pracy.

>> czytaj więcej <<